Menu

General information European Championships

The European Championships for Men and Women shall be held:

(a)    Men Division A:          every two (2) years in the odd years;
(b)    Women Division A:     every two (2) years in the odd years;
(c)    Men Division B:          every two (2) years in the even years;
(d)    Women Division B:     every two (2) years in the even years;
(e)    Men Division C:          every two (2) years in the odd years;
(f)     Men U22:                  every two (2) years in the even years;
(g)    Women U24:              every two (2) years in the even years.

Any nation who wish to organise one of the above events shall send in a Bidbook and pay the appropriate Guarantee fee.

Guarantee Fee European Championships

(1)    5.000 euro for

(a)    The European Championship for Men and Women, Division A;
(b)    The European Championship for Men, Division A;

(2)    3.000 euro for

(a)    The European Championship for Women, Division A;
(b)    The European Championship for Men, Division B;
(c)    The European Championship for Men, U22;

(3)    1.000 euro for

(a)    The European Championship for Women, Division B;
(b)    The European Championship for Men, Division C;
(c)    The European Championship for Women, U24.

 

Ranking Nations

After each European Championship an updated ranking will be published

RANK MEN
AUGUST 2019
WOMEN
  JULY 2019
MEN U22
SEPTEMBER 2018
WOMEN U24
MAY 2019
1 Great Britain Netherland Turkey Great Britain
2 Spain Great Britain Germany Germany
3 Poland Germany Spain Turkey
4 Turkey Spain Great Britain France
5 Netherlands France France Netherland
6 Italy Turkey Israel  
7 Germany Sweden Italy
8 Israel Italy Poland
9 France Israel Netherlands
10 Switzerland   Sweden
11 Russia Belgium
12 Austria  
13 Lithuania
14 Bosnia-Herzegovina
15 Belgium
16 Croatia
17 Sweden
18 Latvia
19 Greece
20 Serbia
21 Portugal
22 Czech Republic
23 Ireland
24 Bulgaria
25 Hungaria
26 Slovenia
26 Finland
27 Ukraine
28 Denmark
29 Belarus
30 Montenegro

Registration EuroCup 2020

The allocations of the EuroCup competition 2020 will be done during the IWBF Europe Competitions Commission Meeting end of September 2019.

PARTICIPATING TEAMS REGISTRATE BEFORE SEPTEMBER 1ST 2019
CANDIDATE ORGANISING CLUB REGISTRATE BEFORE AUGUST 1ST 2019

Information and registration documents can be found in the DOWNLOAD SECTION EUROCUP 2020

  Club Club
Code
Date Candidate
organiser
1 BKIS "Nevskiy Alyans" SPb GO OOO "VOI" RUS-07 6/05/2019 PELG
2 Meylan Grenoble Handibasket FRA-19 6/05/2019  
3 Fundación Grupo Norte (BSR Valladolid) ESP-16 7/05/2019 FELG
4 WB Studánka Pardubice CZE-07 7/05/2019  
5 Deco Amicacci Giulianova ITA-06 14/05/2019 PCLG
6 CD Ilunion ESP-07 14/05/2019 QFCLG
7 BasKI TSOP RUS-04 14/05/2019  
8 CTH de Lannion FRA-16 21/05/2019  
9 Handi Sud Basket Marseille FRA-27 22/05/2019  
10 BSR Amiab Albacete ESP-21 23/05/2019 PCLG
11 Special Bergamo Sport Montello ITA-27 29/05/2019  
12 TSK Rehab Merkezi Engelliler Spor Kulübü TUR-22 31/05/2019  
13 RSB Thuringia Bulls GER-18 02/06/2019 QFCLG
14 Baskets96 Rahden GER-21 02/06/2019 PELG
15 Interwetten-Coloplast Sitting Bulls AUS-06 04/06/2019 PELG
16 Red Dragon's Saint-Avold FRA-21 04/06/2019  
17 ASD Handicap Sport Varese ITA-26 04/06/2019  
18 Bidaideak Bilbao BSR ESP-20 05/06/2019 PCLG
19 Dinamo Lab Banco Di Sardegna ITA-16 12/06/2019 PELG
20 Krylja Barsa RUS-09 20/06/2019 P(F)ELG
21 Fundación Vital Zuzenak ESP-22 20/06/2019  
22 Handibasket Le Puy en Velay FRA-28 24/06/2019 PELG
23 Les Aigles de Meyrin SUI-08 25/06/2019  
24 Gazişehir Gaziantep Sport Club TUR-04 25/06/2019 PELG
25 ASD S. Stefano Sport ITA-05 27/06/2019 P(F)ELG
26 Ilan Ramat Gan ISR-09 30/06/2019  
27 KS PACTUM Scyzory Kielce POL-13 20/07/2019 PELG
28 Only Friends NED-13 09/07/2019  
29 Beşiktaş JK TUR-06 10/07/2019  
30 London Titans GBR-19 12/07/2019  
31 BSR ACE Gran Canaria ESP-13 12/07/2019  
32 SC Devedo NED-12 12/07/2019  
33 LUC Lille Handibasket FRA-26 16/07/2019 PELG
34 Yalova Ortopedikler Spor Kulübü TUR-21 17/07/2019 P(F)ELG
35 Gau Wheelchair Basketball Team TUR-27 18/07/2019 PELG
36 Rhine River Rhinos Wiesbaden GER-20 18/07/2019  
37 Keçiören Belediyesi EllerGücü TUR-25 19/07/2019  
38 The Owls GBR-08 22/07/2019  
39 Studio 3A Millennium Basket ITA-20 23/07/2019  
40 UnipolSai Briantea84 Cantú ITA-13 23/07/2019 PCLG
41 P.D.M. Treviso ITA-19 25/07/2019  
42 Mideba Extremadura ESP-09 26/07/2019 FELG
43 Megas Alexandros '94 GRE-06 29/07/2019 PELG
44 GSD Porto Torres ITA-17 29/07/2019 P(F)ELG
45 RSV Lahn - Dill GER-14 30/07/2019 P(F4)CLG
46 Izmir BSB TUR-11 30/07/2019 PELG
47 BSC Rollers Zwickau GER-11 30/07/2019 PELG
48 KKI VRBAS Banja Luka BIH-11 31/07/2019 PELG
49 Le Cannet FRA-17 31/07/2019  
50 Toulouse IC FRA-23 31/07/2019 PELG
51 SSD Santa Lucia ITA-15 31/07/2019 PELG
52 CAPSAAA FRA09 31/072019  
53 CS Meaux BF FRA-08 2/08/2019  
54 RBB Münich Iguanas GER-22 2/08/2019 PELG
55 Beit-Halochem Haifa ISR-06 4/08/2019 PELG
56 Leopards de Guyenne Bordeaux FRA-07 5/08/2019  
57 KIK Zmaj Gradacac BIH-09 7/08/2019  
58 ASD Regio Calabria BIC ITA-28 8/08/2019  
59 Pilatus Dragons RCZS SUI-09 13/08/2019 PELG
60 Beit-Halochem Tel Aviv ISR-05 20/08/2019  
61 Köln 99ers GER-07 20/08/2019  
62 RBB Flinkstones AUT-07 21/08/2019  
63 Hannover United GER-23 27/08/2019  
64 Iskenderun Ortopedik özürlüler Spor Kulübü TUR-09 28/08/2019 PELG
65 1970 Fenerbahçe EYSK TUR-07 28/08/2019  
66 Sheffield Steelers GBR-12 29/08/2019  
67 Galatasaray S.K. TUR-08 29/08/2019  
68 KKOI Zadar Hrvatska CRO-06 31/08/2019  
69 Stevnsgade LowRiders DEN-11 1/09/2019  


Ranking for EuroCup 2020

This is the new ranking and will be used for the allocation of the available spots in the EuroCup Competition 2020

Rank Teams Club-Code Total
1 RSB Turingia Bulls GER-18 321
2 CD Ilunion ESP-07 315
3 RSV Lahn - Dill GER-14 303
4 UnipolSai Briantea84 Cantú ITA-13 278
5 BSR Amiab Albacete ESP-21 272
6 Bidaideak Bilbao BSR ESP-20 257
7 Beşiktaş JK TUR-06 257
8 Galatasaray S.K. TUR-08 253
9 Deco Amicacci Giulianova ITA-06 233
10 BG-Baskets Hamburg GER-09 223
11 Le Cannet FRA-17 210
12 CS Meaux BF FRA-08 208
13 BSR ACE Gran Canaria ESP-13 199
14 GSD Porto Torres ITA-17 191
15 The Owls GBR-08 191
16 Ilan Ramat Gan ISR-09 189
17 Sheffield Steelers GBR-12 188
18 Köln 99ers GER-07 174
19 Interwetten-Coloplast Sitting Bulls AUT-06 163
20 TSK Rehab Merkezi Engelliler SK TUR-22 160
21 BasKI TSOP RUS-04 153
22 Beit-Halochem Haifa ISR-06 149
23 BKIS "Nevskiy Alyans" RUS-07 147
24 Pilatus Dragons RCZS SUI-09 145
25 London Titans GBR-19 129
26 SSD Santa Lucia ITA-15 124
27 Mideba Extremadura ESP-09 122
28 ASD Handicap Sport Varese ITA-26 116
29 Kardemir Karabükspor Kulübü TUR-14 115
30 ASD S. Stefano Sport ITA-05 114
31 KKI VRBAS Banja Luka BIH-11 108
32 ASD Padova Millennium Basket ITA-20 108
33 Only Friends NED-13 103
34 Club Tregorrois Handisport de Lannion FRA-16 95
35 Izmir BSB TUR-11 93
36 SC Devedo NED-12 87
37 Toulouse IC FRA-23 83
38 Beit-Halochem Tel Aviv ISR-05 77
39 Yalova Ortopedikler SK TUR-21 72
40 Iberconsa Amfiv ESP-04 65
41 1907 Fenerbahçe EYSK TUR-07 60
42 Les Aigles de Meyrin SUI-08 59
43 Meylan Grenoble Handibasket FRA-19 59
44 RBB Flinkstones AUT-07 56
45 Gazişehir Gaziantep Sport Club  TUR-24 54
46 P.D.M. Treviso ITA-19 48
47 Rhine River Rhinos Wiesbaden GER-20 46
48 WB Studánka Pardubice CZE-07 45
49 Handi Sud Basket Marseille FRA-27 44
50 Antwerp GEMBO Players BEL-04 44
51 Hyeres Handi Basket FRA-13 44
52 KS PACTUM Scyzory Kielce POL-13 42
53 IKS GTM Konstancin POL-09 38
54 GAU Wheelchair Basketball Team TUR-16 37
55 CAPSAAA FRA-09 37
56 Megas Alexandros '94 GRE-06 34
57 Krylja Barsa RUS-09 34
58 Leopards de Guyenne Bordeaux FRA-07 33
59 LTRSN Łódź POL-07 30
60 KIK Zmaj Gradacac BIH-09 28
61 Fundación Grupo Norte ESP-16 28
62 Handibasket Le Puy FRA-28 16
63 G.S. Dodekanisos  GRE-10 6
64 Coyotes WBC GBR-17 5