Menu

History ECWA

Year 1st place 2nd place 3rd place Place, Nation Results
2017 Germany The Netherlands Great Britain Tenerife, Spain  Results ECMWA 2017
2015 Germany The Netherlands Great Britain Worcester, Great Britain Result ECWA 2015
2013 The Netherlands Germany Great Britain Frankfurt, Germany  Result ECWA 2013
2011 Germany The Netherlands Great Britain Nazareth, Israel  
2009 Germany The Netherlands Great Britain Stoke Mandeville, Great Britain  
2007 Germany The Netherlands Great Britain Wetzlar, Germany  
2005 Germany The Netherlands France Villeneuve d'Ascq, France  
2003 Germany The Netherlands Great Britain Hamburg, Germany  
1999 Germany The Netherlands Great Britain  Roermond, The Netherlands  
1997 The Netherlands Germany Great Britain  Madrid, Spain  
1995 The Netherlands Germany Great Britain Delden, The Netherlands  
1993 The Netherlands Germany France  Berlin, Germany  
1991 Germany The Netherlands France  El Ferrol, Spain  
1989 The Netherlands Germany Israel  Charleville-Mezieres, France  
1987 Germany Israel The Netherlands Lorient, France  

History ECMA

Year 1st place 2nd place 3rd place Place, Nation  Results
2017 Turkey Great Britain Germany Tenerife, Spain  Results ECMWA 2017
2015 Great Britain Turkey Germany Worcester, Great Britain Results ECMA 2015
2013 Great Britain Turkey Spain Frankfurt, Germany Results ECMA 2013
2011 Great Britain Germany Spain Nazareth, Israel Results ECMA 2011
2009 Italy Turkey Great Britain Adana, Turkey  
2007 Sweden Great Britain Germany Wetzlar, Germany  
2005 Italy Great Britain Sweden Paris, France  
2003 Italy The Netherlands Great Brtitain Sassari & Porto Torres, Italy  
2001 France The Netherlands Germany Amsterdam, The Netherlands  
1999 France Germany The Netherlands Roermond, The Netherlands  
1997 France Great Britain Finland Madrid,Spain  
1995 Great Britain Spain The Netherlands Paris, France  
1993 The Netherlands Great Britain France Berlin, Germany  
1991 France The Netherlands Great Britain El Ferrol, Spain  
1989 France The Netherlands Germany  Charleville-Mezieres, France  
1987 France The Netherlands Belgium Lorient, France  
1982 France Israel Sweden  Falun, Sweden  
1981 Israel France The Netherlands Geneva, Switzerland  
1978 Israel France The Netherlands  Kerpape, France  
1977 Israel The Netherlands France  Raalte,The Netherlands  
1974 Great Britain The Netherlands France Kerpape, France  
1971 Great Britain France The Netherlands Kerpape France  
1970 Belgium France Great Britain Brugge, Belgium  

Contact ECMW

Organiser Contact Local Organising Committee President Local Organising Committee
Federación Española De Deportes de personas con Discapacidad Física Ademi Tenerife Ademi Tenerife
c/o Miguel GARCIA Amador CANELA Carlos CORREA
Phone: + 34 91 547 17 18 Phone: + 34 676 068 132 Phone: + 34 672 461 098
Email: feddf @ feddf.es Email: eurowc @ feddf.es Email: presidencia @ ademitenerife.es
     
Competition Officer Technical Delegate Ass. Technical Delegate
Dirk COSSAER Reinhold SCHREINER Hans TUKKER
Phone : + 32 486 830 827 Phone : + 49 171 789 1505 Phone : + 31 343 443 896
Email: competitions @ IWBF-Europe.org Email: rs-an @ t-online.de Email: tukkerjtl @ ziggo.nl

If you need to book extra accommodation, please contact the booking Agent below.

Booking Agent
XTM-TRAVEL.COM
Mr. Ciro Machado Hucelay
+34 922 098 968
theboss @ xtm-travel.com

Tournament Ball EuroLeague

For all our EuroCup Competitions we prefer to use the Molten GG7X ball



Of course, if an organiser of an EuroLeague 1, 2 or 3 Preliminary Round or Final Round wish to us a different one, it is allowed.

EuroCup 2017

   EuroLeague 1      
           
Group A   Group B   Group C  
RSB Thüringia Bull GER-18 GSD Porto Torres ITA-17 BSR Ace Gran Canaria ESP-13
Beşiktaş Jimnastik Kulübü TUR-06 Galatasaray S.K. TUR-08 Unipol Sai Briantea84 Cantú ITA-13
sc Meaux bf FRA-08 BG Basket Hamburg GER-09 DECO Amicacci Giulianova ITA-06
Ilan Ramat Gan ISR-09 Fundación Grupo Norte ESP-16 Hyeres Handi Basket FRA-13
ASD Handicap Sport Varese ITA-26 Le Cannet FRA-17 Beit Halochem Tel Aviv ISR-05
           
Quarter Finals Champions Cup    
           
Group   Group      
CD Ilunion ESP-07 RSV Lahn-Dill GER-14    
           
EuroLeague 2      
           
Group A   Group B      
Interwetten - Coloplast Sitting Bulls AUT-06 ASD Padova Millennium Basket "ONLUS" ITA-20    
Beit Halochem Haifa ISR-06 Oldham Owls GBR-08    
BSR Amiab Albacete ESP-21 Leopards de Guyenne Bordeaux FRA-07    
TSK Rehab Merkezi E.S.K. TUR-22 Antwerp GEMBO Players BEL-04    
KKI VRBAS BIH-11 SC Devedo NED-12    
           
Group C   Group D      
Pilatus Dragons RCZS SUI-09 Bidaideak Bilbao BSR ESP-20    
Köln 99ers GER-07 BKIS Nevskiy Alyans RUS-07    
Meylan Grenoble Handibasket FRA-19 Club Tregorrois H.S. de Lannion FRA-16    
BasKi Neva Star RUS-04 Les Aigles de Meyrin SUI-08    
Kardemir Karabükspor Kulübü TUR-14 London Titans GBR-19    
           
EuroLeague 3      
           
Group A   Group B   Group C  
Only Friends NED-13 Sheffield Steelers GBR-12 WB Studánka Pardubice CZE-07
Rhine River Rhinos Wiesbaden GER-20 Krylja Barsa Kazan RUS-09 KIK Zmaj Gradacac BIH-09
Izmir BB. Genclik VE S.K. TUR-11 IKS GTM Konstancin POL-09 Coytes WBC GBR-17
G.S. Dodekanisos  GRE-10 Alexander the Great '94 GRE-06 Flink Stones  AUT-07
LTRSN Lodz POL-07 HSB Marseille FRA-27 A.C. Aris GRE-05
           
Finals          
           
André Vergauwen Cup    
           
Toulouse I.C. FRA-23        
           
Willy Brinkmann Cup    
           
Yalova Ortapedikler S.K. TUR-21        
           
Challenge Cup    
           
CD Amfiv Vigo ESP-04        
           
Final 4 Champions Cup    
Organiser is Tenerife - Spain