Logo

The allocations of the EuroCup competition 2020 will be done during the IWBF Europe Competitions Commission Meeting end of September 2019.

PARTICIPATING TEAMS REGISTRATE BEFORE SEPTEMBER 1ST 2019
CANDIDATE ORGANISING CLUB REGISTRATE BEFORE AUGUST 1ST 2019

Information and registration documents can be found in the DOWNLOAD SECTION EUROCUP 2020

  Club Club
Code
Date Candidate
organiser
1 BKIS "Nevskiy Alyans" SPb GO OOO "VOI" RUS-07 6/05/2019 PELG
2 Meylan Grenoble Handibasket FRA-19 6/05/2019  
3 Fundación Grupo Norte (BSR Valladolid) ESP-16 7/05/2019 FELG
4 WB Studánka Pardubice CZE-07 7/05/2019  
5 Deco Amicacci Giulianova ITA-06 14/05/2019 PCLG
6 CD Ilunion ESP-07 14/05/2019 QFCLG
7 BasKI TSOP RUS-04 14/05/2019  
8 CTH de Lannion FRA-16 21/05/2019  
9 Handi Sud Basket Marseille FRA-27 22/05/2019  
10 BSR Amiab Albacete ESP-21 23/05/2019 PCLG
11 Special Bergamo Sport Montello ITA-27 29/05/2019  
12 TSK Rehab Merkezi Engelliler Spor Kulübü TUR-22 31/05/2019  
13 RSB Thuringia Bulls GER-18 02/06/2019 QFCLG
14 Baskets96 Rahden GER-21 02/06/2019 PELG
15 Interwetten-Coloplast Sitting Bulls AUS-06 04/06/2019 PELG
16 Red Dragon's Saint-Avold FRA-21 04/06/2019  
17 ASD Handicap Sport Varese ITA-26 04/06/2019  
18 Bidaideak Bilbao BSR ESP-20 05/06/2019 PCLG
19 Dinamo Lab Banco Di Sardegna ITA-16 12/06/2019 PELG
20 Krylja Barsa RUS-09 20/06/2019 P(F)ELG
21 Fundación Vital Zuzenak ESP-22 20/06/2019  
22 Handibasket Le Puy en Velay FRA-28 24/06/2019 PELG
23 Les Aigles de Meyrin SUI-08 25/06/2019  
24 Gazişehir Gaziantep Sport Club TUR-04 25/06/2019 PELG
25 ASD S. Stefano Sport ITA-05 27/06/2019 P(F)ELG
26 Ilan Ramat Gan ISR-09 30/06/2019  
27 KS PACTUM Scyzory Kielce POL-13 20/07/2019 PELG
28 Only Friends NED-13 09/07/2019  
29 Beşiktaş JK TUR-06 10/07/2019  
30 London Titans GBR-19 12/07/2019  
31 BSR ACE Gran Canaria ESP-13 12/07/2019  
32 SC Devedo NED-12 12/07/2019  
33 LUC Lille Handibasket FRA-26 16/07/2019 PELG
34 Yalova Ortopedikler Spor Kulübü TUR-21 17/07/2019 P(F)ELG
35 Gau Wheelchair Basketball Team TUR-27 18/07/2019 PELG
36 Rhine River Rhinos Wiesbaden GER-20 18/07/2019  
37 Keçiören Belediyesi EllerGücü TUR-25 19/07/2019  
38 The Owls GBR-08 22/07/2019  
39 Studio 3A Millennium Basket ITA-20 23/07/2019  
40 UnipolSai Briantea84 Cantú ITA-13 23/07/2019 PCLG
41 P.D.M. Treviso ITA-19 25/07/2019  
42 Mideba Extremadura ESP-09 26/07/2019 FELG
43 Megas Alexandros '94 GRE-06 29/07/2019 PELG
44 GSD Porto Torres ITA-17 29/07/2019 P(F)ELG
45 RSV Lahn - Dill GER-14 30/07/2019 P(F4)CLG
46 Izmir BSB TUR-11 30/07/2019 PELG
47 BSC Rollers Zwickau GER-11 30/07/2019 PELG
48 KKI VRBAS Banja Luka BIH-11 31/07/2019 PELG
49 Le Cannet FRA-17 31/07/2019  
50 Toulouse IC FRA-23 31/07/2019 PELG
51 SSD Santa Lucia ITA-15 31/07/2019 PELG
52 CAPSAAA FRA09 31/072019  
53 CS Meaux BF FRA-08 2/08/2019  
54 RBB Münich Iguanas GER-22 2/08/2019 PELG
55 Beit-Halochem Haifa ISR-06 4/08/2019 PELG
56 Leopards de Guyenne Bordeaux FRA-07 5/08/2019  
57 KIK Zmaj Gradacac BIH-09 7/08/2019  
58 ASD Regio Calabria BIC ITA-28 8/08/2019  
59 Pilatus Dragons RCZS SUI-09 13/08/2019 PELG
60 Beit-Halochem Tel Aviv ISR-05 20/08/2019  
61 Köln 99ers GER-07 20/08/2019  
62 RBB Flinkstones AUT-07 21/08/2019  
63 Hannover United GER-23 27/08/2019  
64 Iskenderun Ortopedik özürlüler Spor Kulübü TUR-09 28/08/2019 PELG
65 1970 Fenerbahçe EYSK TUR-07 28/08/2019  
66 Sheffield Steelers GBR-12 29/08/2019  
67 Galatasaray S.K. TUR-08 29/08/2019  
68 KKOI Zadar Hrvatska CRO-06 31/08/2019  
69 Stevnsgade LowRiders DEN-11 1/09/2019  


Developed by Zematek for IWBF Europe @ 2016. All rights reserved.