Menu

This is the new ranking and will be used for the allocation of the available spots in the EuroCup Competition 2018

Rank Teams Club-Code Totaal
1 CD Ilunion ESP-07 298
2 RSV Lahn - Dill GER-14 287
3 MIA Briantea84 Cantú ITA-13 283
4 RSB Turingia Bulls GER-18 264
5 Beşiktaş Jimnastik Kulübü TUR-06 257
6 GSD Porto Torres ITA-17 255
7 Galatasaray S.K. TUR-08 252
8 BG Basket Hamburg GER-09 236
9 Hyeres Handi Basket FRA-13 214
10 sc Meaux bf FRA-08 210
11 DECO Amicacci Giulianova ITA-06 209
12 Fundación Grupo Norte ESP-16 184
13 BSR Amiab Albacete ESP-21 174
14 Toulouse I.C. FRA-23 170
15 Oldham Owls GBR-08 166
16 Ilan Ramat Gan ISR-09 166
17 Hornets Le Cannet FRA-17 162
18 ASD Handicap Sport Varese ITA-26 154
19 ADM Econy Gran Canaria ESP-13 153
20 Bidaideak Bilbao BSR ESP-20 152
21 BKIS Nevsky Alliance RUS-07 143
22 Yalova Ortapedikler S.K. TUR-21 142
23 SSD Santa Lucia ITA-15 139
24 Kardemir Karabükspor Kulübü TUR-14 129
25 Beit-Halochem Tel Aviv ISR-05 126
26 Interwetten-Coloplast  Sitting Bulls AUT-06 111
27 Beit-Halochem Haifa ISR-06 111
28 ASD Padova Millennium Basket "ONLUS" ITA-20 105
29 BasKI Neva Star RUS-04 105
30 Getafe BSR ESP-12 96
31 Pilatus Dragons RCZS SUI-09 93
32 Köln 99ers GER-07 85
33 TSK Rehab Merkezi Kulübü TUR-22 85
34 BSC Rollers Zwickau GER-11 84
35 Rhine River Rhinos Wiesbaden GER-20 70
36 London Titans GBR-19 69
37 SC Devedo NED-12 63
38 CD Amfiv Vigo ESP-04 60
39 Meylan Grenoble Handibasket FRA-19 60
40 Club Tregorrois Lannion FRA-16 59
41 Antwerp GEMBO Players BEL-04 58
42 KKI VRBAS Banja Luka BIH-11 57
43 Leopards de Guyenne Bordeaux FRA-07 55
44 Les Aigles de Meyrin SUI-08 54
45 Mideba Extremadura ESP-09 52
46 CAP-SAAA FRA-09 46
47 Turk Cell TUR-16 46
48 Handi Sud Basket Marseille FRA-27 42
49 Goldmann Dolphins Trier GER-12 40
50 WB Studánka Pardubice CZE-07 39
51 Only Friends NED-13 39
52 Krylja Barsa RUS-09 39
53 KIK Zmaj Gradacac BIH-09 35
54 Sheffield Steelers GBR-12 33
55 Roller Bulls Sankt-Vith GER-17 33
56 ASD Polisportiva Nordest Gradisca ITA-10 32
57 IKS GTM Konstancin POL-09 32
58 Flink Stones AUT-07 28
59 CAI Deporte Adaptado Zaragoza ESP-10 25
60 KS PACTUM Scyzory Kielce POL-13 24
61 Izmir BB. Genclik VE S.K. TUR-11 24
62 G.S. Dodekanisos  GRE-10 23
63 Special Bergamo Sport ITA-27 23
64 Coytes WBC GBR-17 20
65 LTRSN Lodz POL-07 15
66 Essex Outlaws WBC GBR-20 14
67 P.D.M. Treviso ITA-19  12
68 CTO Papendal NED-15 12
69 Beit Halochem Jerusalem ISR-04 10
70 LSU-RSK Kaunas LTU-08 6
71 Alexander the Great '94 GRE-06 5

Developed by Zematek for IWBF Europe @ 2016. All rights reserved.