Menu

Registration EuroCup 2018

Results ECMC

Final Ranking
Belgium
Czech Republic
Ireland
Portugal
Serbia
Greece
Hungaria

ALL STAR TEAM

Name

Shirt #

Team

Points

NULENS  Bart

99

BEL

1

MINTEN Philippe

6

BEL

2

CUNNINGHAM ,Michael

11

IRE

3

ROLLSTON Mat

12

IRE

3.5

  ERBAN Adam

11

CZE

4.5



There will be no Live Streaming of the games. After the game the video will be available on YouTube.

28/07/2017 11:30 GRE vs SRB 39 65  
  14:00 POR vs IRE 51 52  
  16:30 CZE vs BEL 50 65  

27/07/2017 15:30 HUN vs GRE 29 101 Game 10
  17:45 BEL vs IRE 85 41 Game 11
  20:00 CZE vs POR 67 50 Game 12

Group A Games Score Total
Play Won Lost For Against Points
BEL 2 2 0 150 55 4
POR 2 1 1 102 118 3
GRE 2 0 2 73 152 2

Group B Games Score Total
Play Won Lost For Against Points
CZE 3 3 0 257 145 6
IRE 3 2 1 192 149 5
SRB 3 1 2 166 166 4
HUN 3 0 3 75 230 3


25/07/2017 17:00 Opening Ceremony     YouTube
  18:00 CZE vs IRE 90 50 Part1 Part2 Part3
               
26/07/2017 9:00 POR vs BEL 28 72 Part1 Part 2
  11:15 IRE vs HUN 81 16 Part1 Part2 Part3
Part4 Part5 Part6
  13:30 CZE vs SRB 80 61 Game 4
  15:45 BEL vs GRE 78 27 Game 5
  18:00 SRB vs IRE 43 61 Game 6
  20:15 HUN vs CZE 34 87 Game 7
               
27/07/2017 9:00 GRE vs POR 46 74 Game 8
  11:15 SRB vs HUN 62 25 Game 9

Final Results EC Men & Women

Finals European Championship Men 2017
1-2 ECM 46 GBR M vs TUR M 69 76
3-4 ECM 45 GER M vs NED M 61 56
5-6 ECM 44 ESP M vs POL M 85 70
7-8 ECM 43 ITA M vs ISR M 59 53
9-10 ECM 42 FRA M vs SUI M 79 73
11-12 ECM 41 SWE M vs LTU M 77 82

Teams 1 to 7 qualified for World Championship 2018 in Hamburg, Germany. FACEBOOK

Finals European Championship Women 2017
1-2 ECW 20 NED W vs GER W 61 56
3-4 ECW 19 GBR W vs FRA W 68 37
5-6 ECW 18 ESP W vs TUR W 94 29

Teams 1 to 5 qualified for World Championship 2018 in Hamburg, Germany. FACEBOOK

All Star Teams  Women European Championships 2017
Nation Name Shirt # Class.
NED BEIJER Mariska 15 4
GBR HAIZFELDEN Joy 14 2
GER MILLER Mareike 4 4,5
NED VISSER Jitzke 6 1
GER WELIN Johanna 5 2

All Star Teams  Men European Championships 2017
Nation Name Shirt # Class.
POL BALCEROWSKI Marcin 12 1
GER BÖHME Thomas 13 3
TUR GÜRBULAK Özgür 5 4
GBR JAMA Abdullahi 10 1
ITA RAOURAHI Ahmed 14 1,5

Time Wednesday 28 June 2017 Score
14:30 El Galeon ECM 37 ISR M vs POL M 72 89
15:30 Las Torres ECM 38 ITA M vs ESP M 42 62
16:45 El Galeon ECW 16 NED W vs GBR W 59 42
17:45 Las Torres ECW 17 GER W vs FRA W 46 33
19:00 El Galeon ECM 39 NED M vs GBR M 55 72
20:00 Las Torres ECM 40 GER M vs TUR M 64 68

Time Tuesday 27 June 2017 Score
14:30 El Galeon ECM 31 LTU M vs FRA M 61 68
15:30 Las Torres ECM 32 SUI M vs SWE M 61 56
16:45 El Galeon ECM 33 TUR M vs ITA M 66 63
17:45 Las Torres ECM 34 GBR M vs POL M 96 69
19:00 El Galeon ECM 35 NED M vs ISR M 63 49
20:00 Las Torres ECM 36 ESP M vs GER M 63 70

Standing Men Group A  - Standing Group Men B   -   Standing Women

Time Wednesday 21 June 2017 Score
18:30 Las Torres ECW 1 ESP W vs TUR W 82 10
20:45 Las Torres ECM 1 ESP M vs SUI M 73 54
               
Time Thursday 22 June 2017 Score
13:15 Las Torres ECM 2 NED M vs POL M 58 61
14:15 El Galeon ECM 3 GBR M vs SWE M 79 56
15:30 Las Torres ECW 2 NED W vs FRA W 59 30
16:30 El Galeon ECM 4 GER M vs LTU M 63 41
17:45 Las Torres ECW 3 GBR W vs GER W 43 45
18:45 El Galeon ECM 5 TUR M vs ISR M 90 37
20:00 Las Torres ECM 6 ITA M vs FRA M 59 57
               
Time Friday 23 June 2017 Score
10:00 Las Torres ECW 4 GER W vs ESP W 49 35
11:00 El Galeon ECM 7 SUI M vs ITA M 64 79
12:15 Las Torres ECM 8 LTU M vs TUR M 53 77
13:15 El Galeon ECM 9 POL M vs ESP M 59 70
15:30 Las Torres ECM 10 ISR M vs GBR M 43 86
16:30 El Galeon ECW 5 FRA W vs GBR W 52 56
17:45 Las Torres ECW 6 TUR W vs NED W 17 81
18:45 El Galeon ECM 11 FRA M vs NED M 54 57
20:00 Las Torres ECM 12 SWE M vs GER M 58 79
               
Time Saturday 24 June 2017 Score
10:00 Las Torres ECW 7 GBR W vs NED W 35 63
11:00 El Galeon ECM 13 ISR M vs SWE M 66 53
12:15 Las Torres ECM 14 ESP M vs FRA M 64 54
13:15 El Galeon ECW 8 GER W vs TUR W 57 21
15:30 Las Torres ECW 9 ESP W vs FRA W 50 56
16:30 El Galeon ECM 15 TUR M vs GER M 87 45
17:45 Las Torres ECM 16 NED M vs ITA M 52 50
18:45 El Galeon ECM 17 GBR M vs LTU M 120 52
20:00 Las Torres ECM 18 POL M vs SUI M 76 59
               
Time Sunday 25 June 2017 Score
10:00 Las Torres ECM 19 TUR M vs SWE M 71 58
11:00 El Galeon ECM 20 NED M vs SUI M 75 41
12:15 Las Torres ECW 10 FRA W vs GER W 39 74
13:15 El Galeon ECM 21 FRA M vs POL M 66 64
15:30 Las Torres ECW 11 GBR W vs TUR W 66 22
16:30 El Galeon ECW 12 NED W vs ESP W 72 28 
17:45 Las Torres ECM 22 LTU M vs ISR M 54 65
18:45 El Galeon ECM 23 ITA M vs ESP M 52 60
20:00 Las Torres ECM 24 GER M vs GBR M 38 69
               
Time Monday 26 June 2017 Score
10:00 Las Torres ECW 13 TUR W vs FRA W 43 54
11:00 El Galeon ECM 25 ISR M vs GER M 55 85
12:15 Las Torres ECM 26 POL M vs ITA M 71 55
13:15 El Galeon ECM 27 SWE M vs LTU M 73 61
15:30 Las Torres ECM 28 ESP M vs NED M 54 60
16:30 El Galeon ECM 29 GBR M vs TUR M 60 71
17:45 Las Torres ECM 30 SUI M vs FRA M 61 74
18:45 El Galeon ECW 14 ESP W vs GBR W 40 71
20:00 Las Torres ECW 15 GER W vs NED W 61 55

EuroCup Competition 2018

The EuroCup Competition 2017 is come to an end. The winners are:

- Champions Cup - CD Ilunion (ESP)
- André Vergauwen Cup - Galatasaray (TUR)
- Willi Brinkmann Cup - Hornets Le Cannet (FRA)
- Challenge Cup - CD AMFIV Vigo (ESP)

Congratulations to all the winners but also to all other participating teams with their performance.

A big thanks to the 16 organisers and their volunteers.

For the registration of clubs for and preparation of the EuroCup 2018 you will find all documents under "EuroCup Information - Downloads"


Ranking For EuroCup 2018

This is the new ranking and will be used for the allocation of the available spots in the EuroCup Competition 2018

Rank Teams Club-Code Totaal
1 CD Ilunion ESP-07 298
2 RSV Lahn - Dill GER-14 287
3 MIA Briantea84 Cantú ITA-13 283
4 RSB Turingia Bulls GER-18 264
5 Beşiktaş Jimnastik Kulübü TUR-06 257
6 GSD Porto Torres ITA-17 255
7 Galatasaray S.K. TUR-08 252
8 BG Basket Hamburg GER-09 236
9 Hyeres Handi Basket FRA-13 214
10 sc Meaux bf FRA-08 210
11 DECO Amicacci Giulianova ITA-06 209
12 Fundación Grupo Norte ESP-16 184
13 BSR Amiab Albacete ESP-21 174
14 Toulouse I.C. FRA-23 170
15 Oldham Owls GBR-08 166
16 Ilan Ramat Gan ISR-09 166
17 Hornets Le Cannet FRA-17 162
18 ASD Handicap Sport Varese ITA-26 154
19 ADM Econy Gran Canaria ESP-13 153
20 Bidaideak Bilbao BSR ESP-20 152
21 BKIS Nevsky Alliance RUS-07 143
22 Yalova Ortapedikler S.K. TUR-21 142
23 SSD Santa Lucia ITA-15 139
24 Kardemir Karabükspor Kulübü TUR-14 129
25 Beit-Halochem Tel Aviv ISR-05 126
26 Interwetten-Coloplast  Sitting Bulls AUT-06 111
27 Beit-Halochem Haifa ISR-06 111
28 ASD Padova Millennium Basket "ONLUS" ITA-20 105
29 BasKI Neva Star RUS-04 105
30 Getafe BSR ESP-12 96
31 Pilatus Dragons RCZS SUI-09 93
32 Köln 99ers GER-07 85
33 TSK Rehab Merkezi Kulübü TUR-22 85
34 BSC Rollers Zwickau GER-11 84
35 Rhine River Rhinos Wiesbaden GER-20 70
36 London Titans GBR-19 69
37 SC Devedo NED-12 63
38 CD Amfiv Vigo ESP-04 60
39 Meylan Grenoble Handibasket FRA-19 60
40 Club Tregorrois Lannion FRA-16 59
41 Antwerp GEMBO Players BEL-04 58
42 KKI VRBAS Banja Luka BIH-11 57
43 Leopards de Guyenne Bordeaux FRA-07 55
44 Les Aigles de Meyrin SUI-08 54
45 Mideba Extremadura ESP-09 52
46 CAP-SAAA FRA-09 46
47 Turk Cell TUR-16 46
48 Handi Sud Basket Marseille FRA-27 42
49 Goldmann Dolphins Trier GER-12 40
50 WB Studánka Pardubice CZE-07 39
51 Only Friends NED-13 39
52 Krylja Barsa RUS-09 39
53 KIK Zmaj Gradacac BIH-09 35
54 Sheffield Steelers GBR-12 33
55 Roller Bulls Sankt-Vith GER-17 33
56 ASD Polisportiva Nordest Gradisca ITA-10 32
57 IKS GTM Konstancin POL-09 32
58 Flink Stones AUT-07 28
59 CAI Deporte Adaptado Zaragoza ESP-10 25
60 KS PACTUM Scyzory Kielce POL-13 24
61 Izmir BB. Genclik VE S.K. TUR-11 24
62 G.S. Dodekanisos  GRE-10 23
63 Special Bergamo Sport ITA-27 23
64 Coytes WBC GBR-17 20
65 LTRSN Lodz POL-07 15
66 Essex Outlaws WBC GBR-20 14
67 P.D.M. Treviso ITA-19  12
68 CTO Papendal NED-15 12
69 Beit Halochem Jerusalem ISR-04 10
70 LSU-RSK Kaunas LTU-08 6
71 Alexander the Great '94 GRE-06 5

Developed by Zematek for IWBF Europe @ 2016. All rights reserved.