Menu
 

Schedule PELG 3


Preliminary Round EuroLeague 3 Group A
Day Time Team A Score A Team B Score B
Fri 08 Mar 2019 11:15 h Meylan Grenoble Handibasket   Les Aigles de Meyrin  
Fri 08 Mar 2019 13:30 h GAU Wheelchair Basketball Team   Krylja Barsa  
Fri 08 Mar 2019 15:45 h Les Aigles de Meyrin   RBB Flinkstones  
Fri 08 Mar 2019 18:00 h Krylja Barsa   Meylan Grenoble Handibasket  
Fri 08 Mar 2019 20:15 h RBB Flinkstones   GAU Wheelchair Basketball Team  
 
Day Time Team A Score A Team B Score B
Sat 09 Mar 2019 09:00 h Krylja Barsa   Les Aigles de Meyrin  
Sat 09 Mar 2019 11:15 h GAU Wheelchair Basketball Team   Meylan Grenoble Handibasket  
Sat 09 Mar 2019 13:30 h RBB Flinkstones   Krylja Barsa  
Sat 09 Mar 2019 15:45 h Les Aigles de Meyrin   GAU Wheelchair Basketball Team  
Sat 09 Mar 2019 18:00 h Meylan Grenoble Handibasket   RBB Flinkstones  

Preliminary Round EuroLeague 3 Group B
Day Time Team A Score A Team B Score B
Fri 08 Mar 2019 11:15 h ŁTRSN Łódź   KS PACTUM Scyzory Kielce  
Fri 08 Mar 2019 13:30 h 1907 Fenerbahce EYSK   WB Studánka Pardubice  
Fri 08 Mar 2019 15:45 h KS PACTUM Scyzory Kielce   KIK Zmaj Gradacac  
Fri 08 Mar 2019 18:00 h WB Studánka Pardubice   ŁTRSN Łódź  
Fri 08 Mar 2019 20:15 h KIK Zmaj Gradacac   1907 Fenerbahce EYSK  
 
Day Time Team A Score A Team B Score B
Sat 09 Mar 2019 09:00 h WB Studánka Pardubice   KS PACTUM Scyzory Kielce  
Sat 09 Mar 2019 11:15 h 1907 Fenerbahce EYSK   ŁTRSN Łódź  
Sat 09 Mar 2019 13:30 h KIK Zmaj Gradacac   WB Studánka Pardubice  
Sat 09 Mar 2019 15:45 h KS PACTUM Scyzory Kielce   1907 Fenerbahce EYSK  
Sat 09 Mar 2019 18:00 h ŁTRSN Łódź   KIK Zmaj Gradacac  

Preliminary Round EuroLeague 3 Group C
Day Time Team A Score A Team B Score B
Fri 08 Mar 2019 11:15 h Megas Alexandros '94   Handi Sud Basket Marseille  
Fri 08 Mar 2019 13:30 h Gazişehir Gaziantep Sport Club    CAPSAAA  
Fri 08 Mar 2019 15:45 h Handi Sud Basket Marseille   IKS GTM Konstancin  
Fri 08 Mar 2019 18:00 h CAPSAAA   Megas Alexandros '94  
Fri 08 Mar 2019 20:15 h IKS GTM Konstancin   Gazişehir Gaziantep Sport Club   
 
Day Time Team A Score A Team B Score B
Sat 09 Mar 2019 09:00 h CAPSAAA   Handi Sud Basket Marseille  
Sat 09 Mar 2019 11:15 h Gazişehir Gaziantep Sport Club    Megas Alexandros '94  
Sat 09 Mar 2019 13:30 h IKS GTM Konstancin   CAPSAAA  
Sat 09 Mar 2019 15:45 h Handi Sud Basket Marseille   Gazişehir Gaziantep Sport Club   
Sat 09 Mar 2019 18:00 h Megas Alexandros '94   IKS GTM Konstancin  

EuroLeague 3

EuroLeague 3 Competition 2019

Final EuroLeague 3
Vigo, Spain

25 - 28 April 2019

Iberconsa Amfiv ESP-04
   
   
   
   
   
   
   

Preliminary Rounds EuroLeague 3

7 - 10 March 2019

Group A : Grenoble, France Group B : Łódź, Poland Group C : Thessaloniki, Greece
Meylan Grenoble Handibasket FRA-19 ŁTRSN Łódź POL-07 Megas Alexandros '94 GRE-06
Les Aigles de Meyrin SUI-08 KS PACTUM Scyzory Kielce POL-13 Handi Sud Basket Marseille FRA-27
Krylja Barsa RUS-09 WB Studánka Pardubice CZE-07 CAPSAAA FRA-09
GAU Wheelchair Basketball Team TUR-16 Leopards de Guyenne Bordeaux FRA-07 Gazişehir Gaziantep Sport Club TUR-24
RBB Flinkstones AUT-07 1907 Fenerbahce EYSK TUR-07 IKS GTM Konstancin POL-09

1907 FENERBAHÇE ENGELLİ YILDIZLAR SK



POINTS  PLAYERS SURNAME Players First Name GENDER M / F POSITION SHIRT NUMBER
1 ŞAHİN Latife Selin F GUARD 5
4 GÜNAYDIN Mücahit M FORWARD 6
3,5 ARSLANOĞLU Murat M CENTER 10
3 ABEDI Morteza M FORWARD 12
3,5 TAMARDASH Mohsen Tolouei M FORWARD 3
4,5 EBRAHIMI Morteza M CENTER 14
4 YAVUZ İbrahim M FORWARD 11
1,5 KIYAR Semih Görkem M GUARD 17
1 KULBAY Kinem F GUARD 35
1 YAZICI Murat M GUARD 55
2,5 SAYAK Selim M GUARD 15
2 ÖZBUDAK Serhat M GUARD 1
 
COACH: AKSU Can  

Results FELG 3

Final Ranking
1 SSD Santa Lucia
2 ASD S. Stefano Sport
3 Izmir BB Genclik VE S.K.
4 Mideba Extremadura
5 KKI VRBAS Banja Luka
6 Rhine River Rhinos Wiesbaden
7 Les Aigles de Meyrin
8 Leopards de Guyenne Bordeaux


Day Time Court Team A Score A Team B Score B
27 April 2018 13:30 h 1 Mideba Extremadura 72 ASD S. Stefano Sport 43
2 Leopards de Guyenne Bordeaux 26 Rhine River Rhinos Wiesbaden 65
27 April 2018 15:45 h 1 SSD Santa Lucia 60 Izmir BB Genclik VE S.K. 64
2 KKI VRBAS Banja Luka 73 Les Aigles de Meyrin 50
             
27 April 2018 18:00 h 1 Rhine River Rhinos Wiesbaden 40 Mideba Extremadura 56
2 ASD S. Stefano Sport 67 Leopards de Guyenne Bordeaux 45
27 April 2018 20:15 h 1 Les Aigles de Meyrin 35 SSD Santa Lucia 59
2 Izmir BB Genclik VE S.K. 70 KKI VRBAS Banja Luka 54
             
Day Time Court Team A Score A Team B Score B
28 April 2018 09:30 h 1 Leopards de Guyenne Bordeaux 46 Mideba Extremadura 56
2 Rhine River Rhinos Wiesbaden 52 ASD S. Stefano Sport 68
28 April 2018 11:45 h 1 KKI VRBAS Banja Luka 48 SSD Santa Lucia 74
2 Les Aigles de Meyrin 39 Izmir BB Genclik VE S.K. 60

Group A Games Score Total
Play Won Lost For Against Points
Mideba Extremadura   3 3 0 184 129 6
ASD S. Stefano Sport   3 2 1 178 169 5
Rhine River Rhinos Wiesbaden   3 1 2 157 150 4
Leopards de Guyenne Bordeaux   3 0 3 117 188 3

Group B Games Score Total
Play Won Lost For Against Points
Izmir BB Genclik VE S.K. 3 3 0 194 153 6
SSD Santa Lucia 3 2 1 193 147 5
KKI VRBAS Banja Luka 3 1 2 175 194 4
Les Aigles de Meyrin 3 0 3 124 192 3


Day Time Court Team A Score A Team B Score B
28 April 2018 15:15 h 1 Rhine River Rhinos Wiesbaden 66 KKI VRBAS Banja Luka 73
2 Leopards de Guyenne Bordeaux 28 Les Aigles de Meyrin 38
28 April 2018 17:30 h 1 Mideba Extremadura  51 SSD Santa Lucia 61
2 Izmir BB Genclik VE S.K. 39 ASD S. Stefano Sport  49
 
Day Time Court Team A Score A Team B Score B
29 April 2018 10:00 h 1 Izmir BB Genclik VE S.K. 54 Mideba Extremadura 46
12:15 h 1 SSD Santa Lucia 57 ASD S. Stefano Sport 56

KS PACTUM Scyzory Kielce


POINTS  PLAYERS SURNAME Players First Name GENDER
M / F
POSITION SHIRT NUMBER
1.0 MOĆKO Szymon M guard 4
2.0 GAJEWSKI Jarosław M guard 5
4.5 MOĆKO Filip M center 7
1.0 MINDA Mariusz M quard 10
3.0 SOBIERAJ Krystian M quard 11
1,5 WRONA  Michał M quard 15
3,5 SZYMCZAK Jan M quard 16
3,5 ŚWIEBODA Jarosław M center 18
1,0 KOCZWARA Ireneusz M quard 12
4,5 GŁADYSZ Szymon M center 9
 
COACH: SZTORC Przemysław  
ASS. COACH: MOĆKO Gabriel